Generation 0 Generation 1 Generation 2 Generation 3 Generation 4


Iris Ingegerd Brömster / Sjöström.
Född 1945-02-08 i Luleå, Luleå domkyrkoförsamling (BD). Hembiträde från 1961 till 1963 i Hörnefors, Hörnefors församling (AC).
Undersköterska
F Torsten Evald Brömster.
Född tvilling 1921-01-09 i Lögdeå, Nordmalings församling (AC). Död 2010-04-30 i Nordmaling, Nordmalings församling (AC). Traversförare på masonitefabriken i Rundvik, Nordmalings församling (AC).
Chaufför
FF Nils Olof Mauritz Brömster.
Född 1864-10-08 på Rote 163, Aspeå, Nordmalings församling (AC). Död 1941-08-08 i Rundvik, Nordmalings församling (AC). Skomakare från 1896 i Ava, Nordmalings församling (AC).
FFF Johan August Sjögrén Brömster.
Född 1829-11-11 i Hörneå, Hörnefors församling (AC). Död 1889-10-01 i Ava, Nordmalings församling (AC). Var Kronobåtsman mellan 1848-05-18 och 1889-10-01 på Rote 163, Aspeå, Nordmalings församling (AC).
Korpral på Rote 163, Aspeå, Nordmalings församling (AC).
FFFF Nils Johannes Sjögrén.
Född 1807-08-09 i Umeå, Umeå stadsförsamling (AC). Död 1839-01-08 i Olofsfors, Nordmalings församling (AC). Studerade vid Umeå Trivialskola mellan 1818 och 1821.
Lärare till 1835 på Bruket, Hörnefors, Hörnefors församling (AC).
Barnlärare och skolmästare mellan 1835 och 1839 på Olofsfors Bruk, Nordmalings församling (AC).
FFFM Maja Greta Israelsdotter.
Född 1803-11-27 i Hissjön, Umeå landsförsamling (AC). Död omkring 1885. Piga 1821 i Hössjö, Tegs församling (AC).
Piga mellan 1821 och 1824 i Hjåggsjö, Vännäs församling (AC).
Blev piga hos två bönder från 1826 till 1827 i Hössjö, Tegs församling (AC).
FFM Sara Johanna Olsdotter / Brömster.
Född 1834-03-19 i Balsjö, Bjurholms församling (AC). Död 1925-11-10 i Ava, Nordmalings församling (AC). Flyttade från Bjurholm och blev piga hos Johan August Brömster 1861 i Ava, Nordmalings församling (AC).
FFMF Olof Eriksson.
Född 1784-09-04 i Nyåker, Nordmalings församling (AC). Död 1866-03-26 i Balsjö, Bjurholms församling (AC). Bonde i Balsjö, Bjurholms församling (AC).
FFMM Maria Olofsdotter.
Född 1790-12-04 i Balsjö, Bjurholms församling (AC). Död 1846 i Balsjö, Bjurholms församling (AC).
FM Jenny Sofia Åberg / Brömster.
Född 1886-06-16 i Rundvik, Nordmalings församling (AC). Död 1939-01-22 i Rundvik, Nordmalings församling (AC).
FMF Johan Vilhelm Åberg.
Född 1863-09-09 i Nordmalings församling (AC). Död 1937-07-03 i Rundvik, Nordmalings församling (AC).
FMFF Johan August Åberg.
Född 1831-06-20 i Domkyrkoförsamlingen I Gbg (O). Faktor
FMFM Sofia Kristina Andersdotter.
Född 1827-09-20 i Nordmalings församling (AC).
FMM Sofia Matilda Östman / Åberg.
Född 1863-02-21 i Robertsfors församling (AC). Död 1921-10-30 i Manhem, Rundvik, Nordmalings församling (AC).
FMMF Elias Östman.
Född 1821-08-11 i Hörnefors, Hörnefors församling (AC).
FMMM Brita Cristina Sandström.
Född 1826-09-28 i Skellefteå landsförsamling (AC).
M Elsa Lillian Frank / Öhman.
Född 1922-10-01 i Kyrkbyn, Malmberget, Malmberget församling (BD). Död 1951-08-30 i Svartbyn, Överluleå församling (BD).
MF Johan Arvid Jönsson / Frank.
Född 1881-08-25 i Långforsselet, Överkalix församling (BD). Död 1959-07-30 i Malmberget, Malmberget församling (BD). Stallkarl från 1910 till 1915 i Malmberget, Malmberget församling (BD).
Pumpare och sedermera vagn- och stallkarl från 1915 till 1920 i Ripats, Gällivare församling (BD).
MFF Jöns Peter Olofsson Frank.
Född 1844-04-28 i Carls hemman No 1, Lansjärv, Överkalix församling (BD). Död 1922-01-07 i Koskullskulle, Malmberget församling (BD). Kronotorpare vid Granholmen, Överkalix församling (BD).
Gruvarbetare från 1900 i Malmberget, Malmberget församling (BD).
Gruvarbetare i Koskullskulle, Malmberget församling (BD).
MFFF Olof Olofsson.
Född 1805-02-05 i Vännäsberget, Överkalix församling (BD). Död 1886-12-24 i Vännäsberget, Överkalix församling (BD). Lantarbetare
Landbonde på Carls hemman No 1, Lansjärv, Överkalix församling (BD).
MFFM Marta Jönsdotter.
Född 1810-09-07 i Grelsbyn, Överkalix församling (BD). Död 1889-07-11 i Vännäsberget, Överkalix församling (BD).
MFM Josephina Eleonora Vennberg / Olofsson Frank.
Född 1850-11-06 i Hedensbyn, Överkalix församling (BD). Död 1933-09-11 i Koskullskulle, Malmberget församling (BD).
MFMF Jöns Wennberg.
Född 1791-09-03 i Vännäsberget, Överkalix församling (BD). Död 1873-03-18 i Tansjärv, Överkalix församling (BD). Vaccinatör i Hedensbyn, Överkalix församling (BD).
MFMM Christina Eleonora Wåhlström.
Född 1805-02-04 i Arjeplog församling (BD). Död 1863-11-14 i Hedensbyn, Överkalix församling (BD).
MM Olga Nikolina Karlén / Frank.
Född 1887-04-21 i Korndal, Mölndal, Fässberg församling (O). Död 1954-01-28 i Luleå, Luleå domkyrkoförsamling (BD).
MMF Anders Martin Carlsson / Karlén.
Född 1857-03-04 i Hultet, Tomta, Seglora församling (P). Död 1944-10-05 i Söderbärke församling (W).
MMFF Carl Johansson.
Född 1824-08-21 i Bua, Seglora församling (P). Död 1902-04-21 i Storö, Bönås, Seglora församling (P). Torpare i Bönås, Seglora församling (P).
MMFM Britta Svensdotter.
Född 1825-02-19. Död 1859-02-28 i Hultet, Tomta, Seglora församling (P).
MMM Ida Augusta Hedvika Johansson / Karlén.
Född 1860-08-06 i Korndals pappersbruk, Mölndal, Fässberg församling (O). Död 1930-10-06 i Gårdsjöbo, Söderbärke församling (W). Piga mellan 1883-06-01 och 1884-10-18 i Huset nr 11, Trettonde Roten, Domkyrkoförsamlingen I Gbg (O).
Piga mellan 1884-10-21 och 1884-11-02 på Husargatan 22, Göteborgs Haga församling (O).
MMMF Per Johansson.
Född 1817-04-16 i Älvsborgs län, (P). Fabriksarbetare mellan 1849 och 1856 på Mölnlycke, Råda församling (O).
Arbetare
MMMM Anna Margareta Andersdotter.
Född 1815-08-06 i Skaraborgs län, (R).

Antavla för Iris Ingegerd Brömster / Sjöström 1945-


Generation 0 till 4

Föregående

Personregister

Framställd 2018-03-28 med hjälp av Disgen version 2016.
Copyright © 1998-2018 Bernt Sjöström

Ortsregister

Startsidan